5+1 slovíčko, ve kterých se často chybuje

3. 7. 2017

Slovo obylý je schopný napsat opravdu jen málokdo, ale vyjímka a shlédnout je standard pro dost možná většinu lidí. Sepsali jsme pro vás pět slov a jednu zajímavost, ve kterých lidé velmi často chybují.

5+1 slovíčko, ve kterých se často chybuje


Každý den se setkáváme s potřebou něco napsat. Na Facebook, do e-mailu, do Wordu či jinam :-) A každý den se setkáváme s texty jiných lidí. Vyjmenovaná slova či úlety typu obylý či pryncezna jsou drtivá a naštěstí nás potkají jen opravdu výjimečně. Jiná slova však používáme a vidíme často a bohužel v nich hodně lidí často chybuje. Zde je 5+1 z nich.

Výjimka - vyjímka
Správně je výjimka. Výjimka nemá nic společného s jímkou :-) Je to podobné jako výhybka.

Zhlédnout - shlédnout
U tohoto slova se chybuje opravdu často. I když všichni na Youtube vidí počet zhlédnutí, stejně mnoho lidí píše u videí shlédnutí. Všude na internetu, když píšete, že jste zhlédli video nebo čtete, že dané video má tisíc zhlédnutí, zhlédli jste ho se z. Jediná místa, kde můžete shlédnout, jsou vyhlídky a věže, ze kterých shlížíte dolů.

Byste - by jste
Správně byste měli psát byste :-) Stejně jako píšete my bychom, tak se píše vy byste. Takže by jste je opravdu špatně.

Tip - typ
Oboje je správně. Jen mají jiný význam.

Dej mi tip na dobrou restauraci. Zajdi si vsadit na zápas do tip sportu. Jde tedy především o nějaký odhad.
Jaký typ auta právě projel? Jaký typ ženy se vám líbí? Jde tedy o charakteristiku nějaké skupiny.


Mě - mně
Oboje je správně. Jde o to v jakém pádu daná věta je. Pomůcek je více, ale nejjednodušší je si říct toto:

Mě - tebe. Vidí mě? Vidí tebe? 
Mně - tobě. Mně se to nelíbí. Tobě se to nelíbí.
Prostě si vždy jednoduše řeknete danou větu s tebe nebo tobě a hned víte.

Pane Jiránku - pane Jiránek
Když oslovujete v mailu nebo při osobním kontaktu, prosím, vždy skloňujte. Především v osobním kontaktu či v telefonu, je ten, kdo neskloňuje, často považován za "vesnického burana".

Je to podobné, jako byste svým kamarádům a kamarádkám neskloňovali jméno. "Ahoj Pavel, pojď na pivo." "Hana, kam jdeš večer?" Slováci jména neskloňují, takže oni mohou říci "Jožka, choď von". Ale my skloňujeme při oslovování, takže "Jožko, pojď ven."

Je to podobné, jako kdybyste neskloňovali titul či funkci. Zkuste si zajít za panem ředitelem a vybafnout na něj - "Dobrý den, pane ředitel". Nebo v nemocnici - "Víte, pane doktor, mě to bolí". Ano, oba to přejdou, ale hned vědí, s kým mají tu čest. :-) Takže správně je pane řediteli, pane doktore a pane Jiránku.

(autor: Martin Jiránek)

Dlouhodobá vize ciptu

Místní firmy jsou pro ekonomiku Trutnova nejdůležitější.
Chceme, aby se jim dařilo, aby zvládly konkurenci nadnárodních řetězců a korporací. Proto jim budeme pomáhat při začátcích i růstu, při vytvářeních nových projektů i jako mezičlánek mezi nimi a městem.

Chceme, aby byl Trutnov první okresní město s propracovanou a fungující podporou malých firem.

info@ciptu.cz
+420 737 873 702

partneři

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace