Neumím si představit, že bych se toho měla vzdát! - Olga Lešáková

Strašně mě těší, když potkám člověka, který miluje to, co dělá. Paní Olga Lešáková je právě takovým člověkem. Pro svůj obchůdek s látkami dýchá, dává do něj celé své srdce a nedala by na něj dopustit. Takových podnikatelů, především v dnešní době, kdy to nemají vůbec lehké, bychom si měli vážit a podporovat je.

Paní Lešáková, co byste o sobě pověděla?

Od mládí jsem se věnovala ručním pracím, i když zaměstnání jsem měla úplně jiné. Celý život jsem strávila v kanceláři jako účetní, ale ruční práce mě zajímaly už od malička. Tehdy mě k nim přivedla moje babička. Pletla jsem a háčkovala pro zábavu, později se z toho stalo nutnost, kdy jsem šila pro své děti, protože tehdy toho moc nebylo a poté, když už to nebylo nutné, jsem se k tomu vrátila čistě jako ke koníčku.

Časem se z toho vyvinulo to, co dělám teď. Mám svůj krámek a účetnictví se již nevěnuji. Na plný úvazek se věnuji svému obchůdku spolu s ručními pracemi a šitím.

Co vás, mimo již zmíněného koníčku, přivedlo k založení obchodu s látkami?

My jsme si s kamarádkou Martou Homolovou před sedmi lety z legrace řekly, že bychom to zkusily. Založily jsme si e-shop s látkami s výdejnou o prostoru 3x3 metry a teď jsme již na třetím místě, kde prostor k podnikání máme větší.

Jak byste popsala začátky?

Byly náročné, protože jsem při tom stále měla své zaměstnání, takže jsem se tomu věnovala po odpoledni a o nocích, obhospodařovala jsem e-shop a šila věci na zakázku.

Jsou to již čtyři roky, co jsem zaměstnání opustila a začala se podnikání věnovat naplno. Neskutečně mě to naplňuje, ale někdy je to těžké. 

Co vše můžete zákazníkům nabídnout?

Prodáváme látky, příze a jako další služby nabízíme šití bytového textilu a malé opravy oděvů. Ale lidé u nás převážně nakupují právě látky a příze. Nově prodáváme i šicí stroje, overlocky a veškeré příslušenství k tomu včetně náhradních dílů.

Dále spolupracuji s Katkou Smékalovou v rámci její firmy Katness Bebe, která je jakýmsi združením podkrkonošských výrobců, kde šiju doplňky do dětských pokojíčků, dětská povlečení, zavinovačky nebo vybavení do postýlek. Je to moc hezké .

Co se vám na vašem podnikání nejvíce líbí?

To, že jsem samostatná a vše si řídím sama.

Je to určitě více časově náročnější než zaměstnání, kdy ráno přijdete do práce, odpracujete si svých osm hodin a domů jdete s čistou hlavou. Pořád tím žiju. Je to trochu jako mé dítě, které jsem si „vypiplala“ od plenek a neumím si představit, že bych se toho měla někdy vzdát. Do zaměstnání zpátky bych se už nevrátila.

Máte nějakou představu o tom, kam až byste se chtěla ve svém podnikání posunout?

Chtěla bych si zřídit malou šicí dílnu, kde bych pod sebou měla jednu nebo dvě šikovné švadlenky a vše si čistě organizovala.

Také by se mi líbilo založit něco jako šicí akademii, kde by si dámy mohly vybrat z několika možností, čemu by se učily. Mojí doménou je patchwork. Ráda bych ho naučila pár lidí, aby z výrobků také měli takovou radost, jako mívám já.

Kdo vás v tom, co děláte, podporuje?

Samozřejmě rodina, bez jejíž podpory by to nešlo. Dále Marta Homolová, se kterou jsem tehdy začínala a která mi pár hodin denně pomáhá, takže poděkování patří samozřejmě i jí.

Nejvíce mě podporuje hlavně můj manžel. Všechno vybavení obchodu je jeho práce, stejně tak i údržba. Především mi to časově toleruje a vychází mi vstříc.

Co byste doporučila podnikatelům, jako jste vy?

Sejít se občas s lidmi, kteří mají stejné starosti a problémy a dokážou vás pochopit. Moc se mi líbí setkávání malých trutnovských výrobců, které pořádá CIPTU, což není jen o tom, jednou měsíčně se setkat, ale být tou komunitou, poznat se a stmelovat. Později to může přinést vzájemnou spolupráci.

Rozhovory pro Ciptu píše Michal Petira https://www.zijutu.cz/ 

Rozhovory se známými, ale i zcela běžnými lidmi, kteří se podílí na výsledné tváři města už jenom tím, že v něm žijí.

Dlouhodobá vize ciptu

Místní firmy jsou pro ekonomiku Trutnova nejdůležitější.
Chceme, aby se jim dařilo, aby zvládly konkurenci nadnárodních řetězců a korporací. Proto jim budeme pomáhat při začátcích i růstu, při vytvářeních nových projektů i jako mezičlánek mezi nimi a městem.

Chceme, aby byl Trutnov první okresní město s propracovanou a fungující podporou malých firem.

info@ciptu.cz
+420 737 873 702

partneři

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace