Truhlářství Marek Pavelka

MAREK PAVELKA MÁ V TRUTNOVĚ JEDNU Z NEJLÉPE VYBAVENÝCH TRUHLÁŘSKÝCH DÍLEN.
SVOJÍ PRÁCI VÝBORNĚ ROZUMÍ A JE VELMI KREATIVNÍ. JEHO NEJVĚTŠÍ VÝZVOU JE VEDENÍ LIDÍ A KOMUNIKACE. TO BYLO TAKÉ PŘEDMĚTEM VEDENÍ INKUBÁTORU - RESTART.
www.pavelkanabytek.cz

Rozhovor ze dne 14.3.2018 cca 1 rok od ukončení inkubátoru


K: Ahoj Marku, mám na tebe několik otázek ohledně tvého působení v Podnikatelském inkubátoru. Můžeme se do toho dát? Spousta lidí si myslí, že inkubátor je pouze pro začínající podnikatele. Ty už jsi v době vstupu do něj byl zavedená firma. Co tě k tomu vedlo?

M: Byla to určitě tak trochu moje nejistota v tom, jak vedu svoji firmu a chtěl jsem znát názor nezaujatého a nezávislého člověka. Chtěl jsem vědět, jak by podle něj firma měla fungovat a jak by se mohla vést.


K: Takže spíš než dozvědět se něco nového, jsi měl očekávání získat zpětnou vazbu na to, co děláš?

M: Jo, přesně tak.

K: A splnilo se tvoje očekávání?

M: Rozhodně. Dostal jsem návod, jak by to mohlo fungovat. Udělal se konkrétní byznys plán a vymyslela se struktura té mojí firmy a struktura prací jednotlivých lidí v ní. Původně jsem nad tím přemýšlel úplně jinak, takže v tu chvíli jsem si uvědomil, co bych mohl dělat lépe a kam bych se mohl posunout. Dostal jsem taky zpětnou vazbu na to, co po svých lidech chci já, ale co bych po nich chtít třeba ani nemusel, nebo naopak mohl. Jinými slovy jsem si uvědomil, že ne každý přemýšlí stejně jako já a ne každý má stejnou motivaci do práce. V tomto mi inkubátor otevřel oči a získal jsem přesně ty informace, co jsem chtěl.


K: Co se tedy reálně změnilo oproti stavu před inkubátorem?

M: Než jsem šel do inkubátoru, tak jsem byl pořád v práci. Taky kluci (zaměstnanci) byli trochu naštvaní, že bylo moc práce a spousta odpracovaných hodin, byli přetížení a všechno bylo tak nějak ve stresu. Po inkubátoru nastala změna myšlení v tom, jak by moje firma měla fungovat a co po svých lidech můžu a nemůžu chtít a i jak se lépe vcítit do toho, jak přemýšlí oni. V tomto ohledu jsem všechny procesy velmi zjednodušil a investoval do strojů. Zakoupil jsem systém pro sledování zakázek a vyhodnocování jednotlivých prací a také nový software pro navrhování nábytku. Také jsem zakoupil nový štítkovač, díky kterému každý člověk dostává hned na začátku informaci, jak s tím každým dílem má pak zacházet. Tím pádem se obrovsky snížily nároky na jeho přemýšlení, kluci mají jednodušší práci a já vím přesně, jak si zakázky stojí a kolik vyděláváme. Nejsem potom tolik ve stresu a mám vše pod kontrolou, i když fyzicky nejsem přítomný v dílně. Dokonce i když se prodělává, tak vím aspoň přesně kolik ?


K: Rozumím tomu správně, že celá tato snaha vedla k tomu, abys vytvořil „blbuvzdorný“ systém, ve kterém bude méně stresu, který je spojený s truhlářskou výrobou a zároveň ti pomůže mít tvoji firmu pod kontrolou i bez tvé fyzické přítomnosti?

M: Ano, přesně tak. Předtím jsem chtěl, aby zaměstnanci na dílně přemýšleli jako já, starali se o zakázku jako já, ale v inkubátoru jsem narazil na to, že to takto není ? Samozřejmě se u práce musí přemýšlet pořád, ale díky této propojené výrobě, co máme dnes, se mohou zaměstnanci soustředit pouze na výrobu. To nás hodně posunulo. Méně stresu, méně práce, a stejné peníze.

K: Tady se možná nabízí otázka, jestli všechny informace, které ses v inkubátoru dozvěděl, ti byly příjemné?

M: Určitě ne (smích) Občas to bylo docela peklo. V podstatě i to, co jsme spolu procházeli dál z hlediska mojí sebe-prezentace a toho přemýšlení o ní. Spíš to bylo někdy dost nepříjemné. Ale já si vždycky říkám, že když to peklo člověk vydrží, tak ho to pak hodně posune.

K: Super! Poslední otázka je, komu bys doporučil vstup do inkubátoru. Jakému typu podnikatelů?

M: Určitě bych to doporučil živnostníkům, a to jak těm, co jsou sami, tak i těm, kteří mají pár zaměstnanců, protože i zpětná vazba na to, že to dělá člověk dobře a že jde správným směrem, je užitečná. Čili investice 7 900,- Kč rozhodně stojí za to.

K: Nepřipadal by sis potom, že jsi vyhodil peníze?

M: Určitě ne. Vždycky se člověk dozví něco nového, co může použít. Člověk, který buduje firmu správným směrem a dostane ujištění, že to tak je, rozhodně peníze nevyhazuje. Ano, každý by měl počítat s tím, že se může dozvědět i to, že to vlastně dělá dobře a pak nemůže být nikdy zklamaný, spíš naopak. :)

Dlouhodobá vize ciptu

Místní firmy jsou pro ekonomiku Trutnova nejdůležitější.
Chceme, aby se jim dařilo, aby zvládly konkurenci nadnárodních řetězců a korporací. Proto jim budeme pomáhat při začátcích i růstu, při vytvářeních nových projektů i jako mezičlánek mezi nimi a městem.

Chceme, aby byl Trutnov první okresní město s propracovanou a fungující podporou malých firem.

info@ciptu.cz
+420 737 873 702

partneři

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace