Našli jsme studenty, kteří jsou nadějí podnikání na Trutnovsku

20. 4. 2018

Centrum inovací a podnikání Trutnov (CIPTU) ukončilo první běh projektu na podporu podnikání mezi studenty středních škol a získalo jasnou odpověď na otázku, zda jsou mezi dnešními středoškoláky budoucí úspěšní podnikatelé.

„Rozhodně ano, protože podnikatelské záměry, které studenti představili, byly velmi zajímavé a některé i dost kvalitně zpracované," odpovídá na tuto otázku Martin Jiránek za (CIPTU), který velkou část workshopů vedl. CIPTU totiž ve spolupráci s Technologickým centrem HK organizovalo workshopy pro studenty třetích a čtvrtých ročníků středních škol. Projektu se účastnily trutnovské gymnázium, průmyslovka, obchodní akademie a Střední odborná škola Volanovská, ke kterým se přidalo i Gymnázium Dvůr Králové nad Labem.

Ve třídě se vždy vytvořily týmy o 3 až 5 studentech, kteří si následně promysleli téma projektu a začali na něm na jednotlivých workshopech a především ve volném čase pracovat. V průběhu workshopů pracovali studenti podle metody LEAN CANVAS. Ta pomáhá začínajícím projektům na jednoduché bázi rozpracovat nápad do formy, která se již dá hodnotit, zda je či není životaschopná. V pěti workshopech se každý tým zaměřil na analýzu cílových skupin zákazníků, řešení jejich potřeb či problémů a finální definici nabídky. Dále se rozebíralo, jak vybrané zákazníky oslovit reklamou a promyslet si marketing, jak produkt nacenit i jak si dobře spočítat náklady, aby byl celý projekt dobře zvládnutý i po ekonomické stránce. 

"Studenti byli skvělí," hodnotí za CIPTU Jitka Mertlíková, která vedle vedení některých workshopů celý projekt organizovala. "Ze začátku se na novinku ve výuce tvářili rozdílně, někteří pozitivně, někteří spíš s otázkou v očích, ale nakonec se aktivně zapojila drtivá většina. I při závěrečném hodnocení nám studenti dali velmi dobrou zpětnou vazu, že náš projekt je zaujal a zajímavě ozvláštnil výuku."

A jaké projekty byly nejzajímavější? Možná budeme mít v Trutnově novou netradiční posilovnu, salaterii či firmu pomáhající organizovat společenské akce. Třeba si někdy zajdete do nového kosmetického salónu, počítačové herny nebo do kavárny pro milovníky psů. A dost možná si koupíte kvalitní mužské kosmetické potřeby na novém e-shopu, najdete místní řemeslníky na internetovém portálu a zajdete na víkendové kurzy parkouru či fotografování.

Dlouhodobá vize ciptu

Místní firmy jsou pro ekonomiku Trutnova nejdůležitější.
Chceme, aby se jim dařilo, aby zvládly konkurenci nadnárodních řetězců a korporací. Proto jim budeme pomáhat při začátcích i růstu, při vytvářeních nových projektů i jako mezičlánek mezi nimi a městem.

Chceme, aby byl Trutnov první okresní město s propracovanou a fungující podporou malých firem.

info@ciptu.cz
+420 737 873 702

partneři

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace