MMD skupina podkrkonošských podnikatelek - 5

7. 9. 2018

Focus – pozornost – soustředění: Téma naší zářiové schůzky.

Je zajímavé, jak se často s jedním z dotazů ztotožní velká část skupiny a následně se rozvine přínosná diskuze.  Tentokrát jsme se nejvíc věnovaly tématu udržení pozornosti u věcí, které nám přinášejí největší zisk.

Mluvily jsme o plánování. O tom, jaké metody plánování používáme, co se nám nejlépe osvědčilo a co nám který systém plánování přinesl.

Shodly jsme se na tom, že plánování bez následné realizace není k ničemu :-)

A abychom byly skutečně efektivní, je potřeba svou činnost také vyhodnotit. Jinak se nám totiž může stát, že běháme jako křečci v kole a divíme se, proč se nedostavují očekávané výsledky. Svou pozornost zaměřujeme na činnosti, které nemají pro náš úspěch až takový přínos. Zaséváme, ale nesklízíme. I když bychom mohly.

Vyhodnocování práce, natož pravidelné vyhodnocování, je zrovna oblast, kde mě dost tlačí pata. Mám plnou hlavu nápadů, hodně z nich dokážu zrealizovat, a hned potom se vrhám na realizaci dalších nápadů.  Potřebuju najít nějaký způsob, jak pravidelně vyhodnocovat svou práci, ideálně bez použití tabulek. Jak svou práci vyhodnocujete vy? Děláte to naprosto přirozeně, nebo používáte  nějaký systém, abyste na sebe vyzráli?

Dalším aspektem zaměření pozornosti je soustředění na pouze tu činnost, kterou právě vykonávám.  Podle psycholožky Andrey Žilkové náš mozek funguje tak, jak ho to naučíme. Vyplatí se disciplína, když se přinutíme soustředit se na pouze jednu věc, náš mozek to časem bude zvládat zcela přirozeně. Navíc, když děláme několik věcí najednou, jsme daleko unavenější i přesto, že toho ve skutečnosti uděláme méně.

Já jsem expert na dělání několika věcí najednou a bývá to dost chaos. Musím přiznat, že se od poslední schůzky fakt snažím řadit si úkoly za sebou. Kdykoli si to uvědomím, zastavím se a začnu dodělávat jednu věc po druhé. Pomáhá mi „vysypat si hlavu na papír“, napsat si seznam úkolů pod sebe. Zjistila jsem, že důvod, proč začínám dělat několik věcí současně je ten, že se bojím, že na to potom zapomenu. Zjišťuji, že dopřát si dělat věci jednu po druhé a soustředit se pouze na tu jednu činnost, je velice úlevné.

Věřím, že kdybych se zeptala každé členky skupiny, co pro ni bylo na posledním setkání zásadní, napsala bych 10 různých článků. A o to právě jde. Sejdeme se, každá z nás se podělí o to, s čím má dobré zkušenosti a každá z nás si odnese přesně to, co potřebuje.V tom je síla mezilidských setkání.

Hledáte k sobě „stejnokrevníky“, se kterými byste se rádi setkávali? Máte chuť založit svoji podnikatelskou skupinu pro svůj obor? Ciptu je místo, kde vám pomůžeme skupinu vytvořit. Neváhejte se nám ozvat.

Bára Klenčíková

Dlouhodobá vize ciptu

Místní firmy jsou pro ekonomiku Trutnova nejdůležitější.
Chceme, aby se jim dařilo, aby zvládly konkurenci nadnárodních řetězců a korporací. Proto jim budeme pomáhat při začátcích i růstu, při vytvářeních nových projektů i jako mezičlánek mezi nimi a městem.

Chceme, aby byl Trutnov první okresní město s propracovanou a fungující podporou malých firem.

info@ciptu.cz
+420 737 873 702

partneři

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace