Mastermind skupina podkrkonošských podnikatelek - 3

29. 6. 2018

Včera proběhla třetí schůzka Mastermind skupiny podkrkonošských podnikatelek.

Každý člen MMD skupiny může během schůzky položit ostatním jednu otázku týkající se jeho podnikání. Může žádat o radu, chtít zpětnou vazbu na nějaký svůj nápad apod.


Tentokrát vznikla zajímavá diskuze nad otázkou: Můj zaměstnanec má pocit, že není dostatečně oceňován. Když vidí, že se firmě daří a že máme „silný měsíc“, chce, aby se to odrazilo na jeho výplatě. Jak řešit takovou situaci, když mám pocit, že je v mé vlastní firmě lépe zaplacený než já?“


Shrnutí brainstormingu:


Podnikatel – majitel firmy - sklízí plody své práce, ale také nese rizika. V silných měsících, kdy jsou dobré tržby, investuje do materiálu nebo pořizujeme nové vybavení a hlídá zdroje potřebné ve slabších měsících, kdy je potřeba např. dotovat platy svých zaměstnanců.
Zaměstnanec má jistotu stabilního příjmu. Neřeší, jaký měla firma daný měsíc obrat, ani jestli má dost zdrojů na materiál a potřebné technologie v budoucnu.
Bohužel často dochází k tomu, že zaměstnanec má ve firmě vyšší příjem než majitel.

Závěr:

Majitelka firmy si v podstatě potvrdila své řešení: nechá si zpracovat účetní analýzu, aby ona i zaměstnanec viděli, zda je skutečně ve firmě podhodnocen nebo ve skutečnosti spíše přeplácen.
Následně dostane zaměstnanec na výběr ze dvou variant: Bude dál zaměstnanec se svým fixním jistým příjmem.
Stane se spolumajitelem, zaplatí např. třetinu nákladů vložených do firmy a bude vždy dostávat třetinu výdělku, v případě ztráty nic.

Zajímavá byla pro mě poznámka psycholožky a koučky Andrey Žilkové: „Je dobré dávat lidem vybrat ze dvou možností. Pro lidský mozek je snadné se rozhodnout a člověk je s volbou následně většinou spokojený. Když dostane mozek víc možností, dostává se do zmatku a člověk si potom ani nemusí být jistý, zda zvolil dobře.“


Bára Klenčíková


Řešíte ve své firmě často situace, kdy jsou vaši zaměstnanci nebo partneři nespokojeni? Chcete si natrénovat komunikační dovednosti, které zajistí, že se s nimi dohodnete k oboustranné spokojenosti? Přijďte na workshop Báry Klenčíkové Jak pomocí otázek dospět k dohodě. Více informací a přihlášení zde.

Dlouhodobá vize ciptu

Místní firmy jsou pro ekonomiku Trutnova nejdůležitější.
Chceme, aby se jim dařilo, aby zvládly konkurenci nadnárodních řetězců a korporací. Proto jim budeme pomáhat při začátcích i růstu, při vytvářeních nových projektů i jako mezičlánek mezi nimi a městem.

Chceme, aby byl Trutnov první okresní město s propracovanou a fungující podporou malých firem.

info@ciptu.cz
+420 737 873 702

partneři

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace